Oświetlenie ogrodowe, czyli jakie lampy i gdzie najlepiej zamontować

Jeśli uda się nam dobrze dobrać oświetlenie ogrodowe będziemy mogli zdecydowanie poprawić wygląd naszej posesji. Dodatkowo będziemy mogli odstraszyć włamywaczy a poruszanie się po terenie będzie łatwiejsze. Instalacja elektryczna powinna się znaleźć na zewnątrz i ma służyć zarówno zasilaniu lamp jak i napędu do bramy wjazdowej czy pompy w oczku wodnym.

Instalacja elektryczna w ogrodzie

O instalacji warto myśleć jeszcze przed gospodarowaniem ogrodem, ponieważ potem nie będzie trzeba niszczyć przygotowywanych rabat czy trawników. Instalacje z ogrodu podłączyć należy do instalacji domowej jednak z wykonaniem osobnego obwodu. W przypadku dużych posesji na których ma być wiele źródeł światła będzie trzeba wykonać napięcie 230V. Zasilanie niskim napięciem do 24V może się sprawdzić jedynie na terenie, gdzie będzie kilka punktów świetlnych. Zanim będziemy się decydować na kupno lamp powinniśmy się zastanowić nad tym jakie ma być przy nich napięcie. Trzeba zadbać o to, by jednym przyciskiem nie włączały się wszystkie lampy ponieważ będzie to nieekonomiczne. Trasa, którą prowadzi się kabel powinna znajdować się z dala od drzew, musi być dalej od rur wodociągowych. Kable powinny być dość głęboko, tak by w czasie prac ogrodniczych ich nie uszkodzić. Jednocześnie powinno zasypać się je piaskiem. Które elementy otoczenia domu oświetlić i jak kierować źródło światła? - furtka oraz drzwi - pod względem funkcjonalności tutaj oświetlenie jest szczególnie ważne. Światło ma być skierowane na dół tak by oświetlić klamkę, zamek czy dzwonnego. - nawierzchnie - tutaj można się zdecydować na nowoczesne światła, które są od dołu.

Jak oświetlić ogród? Jest to ciekawe rozwiązanie, ponieważ w ciągu dnia takie światła nie rzucają się w oczy i nie przeszkadzają a jednocześnie potem po włączeniu będzie oświetlać nawierzchnie. - elewacja - tutaj oświetlenie robi się dla dekoracji i stosuje się najczęściej do tego specjalnie przygotowane kinkiety czy reflektorki, które umieszczone są w podsufitce albo na trawniku. W przypadku tynku zwykłego trzeba uważać na to, by nie okazało się, że zaprezentują się niedoskonałości naszej elewacji, dlatego musimy dobrze wybierać te elementy oświetlenia. - rośliny - oświetlenie roślin to element nowoczesny, który dobrze się sprawdza i na pewno warto na taką formę się zdecydować. Doskonałe iluminacje roślin to bez wątpienia rozwiązanie, które sprawi, że nasz ogród będzie prezentował się doskonale. W przypadku zieleni i ogrodu dobrze może się zaprezentować oświetlenie w niebieskim odcieniu. Takie światło będzie jednak przyciągać owady i dlatego trzeba dbać o to, by przystosować odpowiednio źródła światła raczej skierowane ku czerwieni. W oczku wodnym można ciekawie zaprezentować lampy w formie kuli przeźroczystej, która będzie się znajdować na powierzchni wody. Bezpieczne oprawy oświetleniowe W przypadku oświetlenia ogrodowego należy dbać o odpowiednie urządzenia elektryczne, które będą przygotowane do montowania na zewnątrz. Trzeba dbać o odpowiednie przygotowane klasy ochronności, które oznaczane są w przypadku wszystkich lamp. W przypadku tych lamp do zastosowania na zewnątrz trzeba zatroszczyć się o wybór takich, które będą miały zabezpieczenie na wyższym poziomie i zagwarantują, że nawet przy wysokim napięciu nic się nie wydarzy i warunki atmosferyczne nie będą miały wpływu na oprawy.

Autorzy portalu

logo-footer

Witamy na stronie poświęconej prawidłowemu oświetleniu ogrodu i domu na zewnątrz. umieszczane tu artykuły tworzą kompendium wiedzy na temat prawidłowego doboru lamp zewnętrznych. 

W razie pytań zapraszamy do kontaktu:

mail: kontakt@js2028.pl
telefon: 569-129-798

Partnerzy:

 

 

inregio24.pl

Często czytane

Planowanie oświetlenia zewnętrznego
Instalacja elektryczna oświetlenia zewnętrznego
Rodzaje oświetlenia zewnętrznego

Świeże newsy branżowe

Radzimy, jaką wybrać walizkę i torbę podróżną
Odpowiednie parametry torebki damskej
Jak wybrać torebkę?
© Copyright js2028. All Rights Reserved.