Oświetlenie zewnętrzne - kompendium wiedzy

Nikt chyba nie ma wątpliwości, co do tego, jak duże znaczenie ma racjonalne oświetlenie tej przestrzeni, która znajduje się wokół domu. Nikt nie przepada przecież za poruszaniem się w ciemnościach, te bowiem nie jest ani łatwe, ani bezpieczne, ani nawet przyjemne. Nie można też zapominać o tym, że światło dobrane w odpowiedni sposób staje się miłą dla oka ozdobą. Na całym świecie iluminacje są wykorzystywane po to, aby podkreślać piękno architektoniczne budynków i to nie tylko zabytkowych, ale również w pełni nowoczesnych, warto więc zastanowić się nad tym oświetleniem, które znajduje zastosowanie w naszym własnym domu.

gazetka OBI

Nietrudno domyślić się, że możemy mówić o naprawdę dużym wyborze oświetlenia dostępnego na rynku. Każdy może więc znaleźć odpowiadające mu rozwiązanie nawet, jeśli mamy do czynienia z osobami, których gust może być określany mianem dość nietypowego. Na pierwszy plan wysuwają się w tym kontekście lampy stojące i wysokie latarnie, jest to bowiem najbardziej tradycyjna forma oświetlenia zewnętrznego. Wybór jest przy tym ogromny, możemy mieć więc do czynienia zarówno z rozwiązaniami ozdobnymi, jak i oszczędnymi w swojej formie. Wysokie latarnie stosowane są przede wszystkim tam, gdzie pojawia się konieczność oświetlenia dużej powierzchni. Te niższe stosowane są tam, gdzie zależy nam na oświetleniu jedynie wybranego obszaru posesji. Najważniejsze jest w takim wypadku to, aby lampy gwarantowały odpowiednią ilość światła oraz zlokalizowane w miejscu, które można określić mianem optymalnego. Kinkiety i oprawy wiszące najczęściej wykorzystuje się po to, aby oświetlić wejście do domu, wjazd na posesję oraz wejścia prowadzące do innych budynków.

Najczęściej mamy do czynienia w tym kontekście z mniej lub bardziej ozdobnymi lampkami dobranymi zgodnie ze stylem budynku. Najazdowe oprawy oświetleniowe zwracają na siebie uwagę między innymi dlatego, że charakteryzują je niewielkie rozmiary. Gwarantowane przez nie oświetlenie nie jest zbyt silne, lampy takie są jednak niezastąpione przy podjazdach. Zazwyczaj montuje się je w ich nawierzchniach licując je z poziomem terenu. Jeszcze innym rozwiązaniem, po które sięgamy coraz częściej są reflektorki halogenowe.

Oświetlenie ogrodu Te najlepiej sprawdzają się w charakterze oświetlenia elewacji, jeśli więc mamy do czynienia z domem z okapem, są montowane w podsufitce. Oświetlenie zewnętrzne spełnia swoje funkcje przede wszystkim wówczas, gdy jest dobrze widoczne, konieczne okazuje się więc znalezienie odpowiedniego źródła światła. Możliwości jest co najmniej kilka, a wśród najczęściej wykorzystywanych na szczególną uwagę zasługują żarówki halogenowe. Są one gwarantem dość silnego, a jednocześnie skupionego światła i pozwalają na realistyczne ukazanie barw. Nie można jednak nie dostrzec tego, że przyczyniają się do zaistnienia sporych kontrastów pomiędzy strefą oświetloną oraz nieoświetloną. Innym rozwiązaniem wartym rozważenia są świetlówki kompaktowe. Są nie tylko wygodne, ale i praktyczne, a jednocześnie dają równomierne światło. Swoich zwolenników zdobywa sobie również oświetlenie LED.

Autorzy portalu

logo-footer

Witamy na stronie poświęconej prawidłowemu oświetleniu ogrodu i domu na zewnątrz. umieszczane tu artykuły tworzą kompendium wiedzy na temat prawidłowego doboru lamp zewnętrznych. 

W razie pytań zapraszamy do kontaktu:

mail: kontakt@js2028.pl
telefon: 569-129-798

Partnerzy:

 

 

inregio24.pl

Często czytane

Planowanie oświetlenia zewnętrznego
Instalacja elektryczna oświetlenia zewnętrznego
Rodzaje oświetlenia zewnętrznego

Świeże newsy branżowe

Radzimy, jaką wybrać walizkę i torbę podróżną
Odpowiednie parametry torebki damskej
Jak wybrać torebkę?
© Copyright js2028. All Rights Reserved.