Instalacja elektryczna oświetlenia zewnętrznego

Jeśli instalujemy oświetlenie zewnętrzne musimy myśleć o warunkach bezpieczeństwa, które będą ostrzejsze niż w przypadku oświetlenia wewnątrz, przede wszystkim dlatego, że takie instalacje są dużo bardziej narażone na działanie różnych czynników atmosferycznych, a dodatkowo porażenie prądem jest dużo groźniejsze, gdy stoimy na ziemi niż w mieszkaniu. Dodatkowo używa się tam różnych urządzeń oraz maszyn, które mogą taką instalację uszkodzić. Dlatego najlepiej będzie, by projekt takiego oświetlenia był zawsze konsultowany z elektrykiem, który będzie się starał o to, by instalacja była dobrze zaprojektowana i odpowiednio zabezpieczona. Jeśli źródeł światła będzie bardzo dużo to cały projekt powinien zrealizować inżynier posiadający doświadczenie w takiej branży.

Bezpieczeństwo

Wydaje się, że najbezpieczniej będzie robić zasilanie urządzeń z prądu, który będzie na niskim napięciu do 24V. Tylko w tej chwili jednak niektóre lampy mają takie przystosowanie. Źródłem w tym przypadku są halogeny albo diody elektroluminesencyjne. Takie światło zasilone musi być przy użyciu odpowiedniego transformatora bezpieczeństwa, w którym zwoje są rozdzielone i dzięki temu uzyskujemy pewność, że za takim transformatorem nie będzie się pojawiało napięcie 230V. Taki transformator musi się znaleźć w budynku, ponieważ dzięki temu będzie zabezpieczony przed czynnikami atmosferycznymi. Instalacja wymaga oczywiście odpowiednich zabezpieczeń i jeśli takie będą zrealizowane to będzie można z niej oświetlać nawet źródła światła w basenie albo oczku wodnym. Takiej instalacji nie będzie jednak można stosować, gdy będzie się chciało zasilać lampy o dużej mocy, ponieważ wtedy trzeba być mieć specjalne, drogie transformatory. Chcąc decydować się na zewnątrz na instalację na wysokim napięciu trzeba myśleć o odpowiednim jej zabezpieczeniu. Zastosowany musi być nadprądowy wyłącznik oraz specjalny różnicoprądowy. Czasami stosuje się specjalnie czułe wyłączniki. Prąd, który ma napięcie 230V będzie niezbędny do zasilenia niektórych lamp.

Układanie kabli

Chronione kable zewnętrzne Przy układaniu kabli trzeba oczywiście zachować należytą ostrożność biorąc pod uwagę zabezpieczenie kabli w ten sposób, że ich uszkodzenie będzie praktycznie niemożliwe. Powinno się je układać z dala od takich miejsc, gdzie w krótkim czasie będą się rozwijały korzenie. Dodatkowo powinniśmy postarać się o ich zabezpieczenie w specjalnych rurkach, ponieważ dzięki temu nie zostaną przypadkowo uszkodzone. Zawsze warto je zaznaczyć położeniem specjalnej folii oraz warstwą piasku, dlatego że w czasie prac wtedy szybko zauważymy, że w danym miejscu znajdują się jakies kable i ich nie uszkodzimy. Nigdy nie zasypujemy kabli kamieniami, żwirem, ponieważ doprowadzić można do ich zniszczenia.

Autorzy portalu

logo-footer

Witamy na stronie poświęconej prawidłowemu oświetleniu ogrodu i domu na zewnątrz. umieszczane tu artykuły tworzą kompendium wiedzy na temat prawidłowego doboru lamp zewnętrznych. 

W razie pytań zapraszamy do kontaktu:

mail: kontakt@js2028.pl
telefon: 569-129-798

Partnerzy:

 

 

inregio24.pl

Często czytane

Planowanie oświetlenia zewnętrznego
Instalacja elektryczna oświetlenia zewnętrznego
Rodzaje oświetlenia zewnętrznego

Świeże newsy branżowe

Radzimy, jaką wybrać walizkę i torbę podróżną
Odpowiednie parametry torebki damskej
Jak wybrać torebkę?
© Copyright js2028. All Rights Reserved.